Publicēts: 29.10.2024
Neredzamā cīņa: kontroles klusās pazīmes un gatavības par to runāt spēks
Tuvojoties svētku sezonai, daudzi no mums ar nepacietību gaida priecīgos kopā sanākšanas brīžus, taču dažām sievietēm, jo īpaši tām, kuras cieš no vardarbības ģimenē, tas rada pastiprinātas bailes un trauksmi. Vardarbība ne vienmēr izpaužas fiziski, bieži tā slēpjas niansētākās formās. Svētku laikā tā var pastiprināties, jo varmākas var pastiprināti kontrolēt finanses vai partnera izskatu.
Finansiāla vardarbība var izpausties darbībās, kas ierobežo partnera iespējas piekļūt naudas līdzekļiem, tādējādi padarot sievieti atkarīgu un bezspēcīgu. Izskata kontrole ir vēl viena vardarbības forma, kas bieži paliek nepamanīta. Partneris var noteikt, kas sievietei jāvelk mugurā vai kā viņai jāizskatās, – kritizēt viņu par grima lietošanu vai pieprasīt, lai viņa ģērbjas tā, lai slēptu savu figūru.
Ekstrēmākos gadījumos sievietes tiek spiestas mainīt savu ķermeni vai izskatu, lai apmierinātu partnera prasības. Šīm šķietami sīkajām, kontrolējošām darbībām ir dziļa psiholoģiska ietekme, kuras rezultātā sieviete zaudē identitāti un pārliecību par sevi.
Svētku laikā tiek biežāk izteikti arī aizvainojoši komentāri, kas tiek slēpti zem humora maskas. Aizvainojumi vai pazemojoši joki vēl vairāk izolē upurus. Diemžēl daudzām sievietēm ir kauns par to runāt, it īpaši svētku laikā.
Taču dalīšanās ar stāstiem par piedzīvoto un palīdzības lūgšana ir pirmais solis ceļā uz dziedināšanu. Novembrī rīkotā kampaņa – 16 dienas pret vardarbību – mudina mūs veicināt informētību par vardarbību ģimenē un rīkoties. “Avon” atbalsta organizācijas, kas palīdz tām sievietēm, kuras nonākušas situācijās, kurās piedzīvota vardarbība. Ikviens no mums var dot savu ieguldījumu – vai nu ziedojot šim mērķim, vai mudinot draugu meklēt palīdzību. Kopā mēs varam pārtraukt “klusēšanu” un sniegt cerību tiem, kuri cieš slepenībā.